Profesjonalna ekspertyza dendrologiczna

Ekspertyza dendrologiczna to dokument sporządzony na podstawie szczegółowych, specjalistycznych badań. Profesjonalny dokument zawiera nie tylko opis, ale również szereg zaleceń. Fachowe ekspertyzy dendrologiczne wymagają zaawansowanej wiedzy z zakresu dendrologii oraz doświadczenia w obszarze analizy stanu drzewa. W ekspertyzie zamieszczamy nie tylko suche dane na temat wieku, gatunku i stanu zdrowotnego rośliny, ale również opinie dendrologiczne, dotyczące np. ewentualnego zagrożenia ze strony drzewa dla ludzi i mienia.

Na czym polega ekspertyza dendrologiczna?

Do pewnego stopnia zakres ekspertyzy dendrologicznej jest zależny od celu jej przeprowadzania. Standardowo określa się takie parametry drzewa, jak:

 • lokalizacja,
 • gatunek,
 • wiek,
 • grubość,
 • wysokość,
 • stan zdrowotny.

Jest to dopiero początek długiej listy parametrów, których może dotyczyć profesjonalna opinia dendrologiczna. Często w ekspertyzie zawieramy również konkretne wskazówki pielęgnacyjne, wykonujemy badania obciążeniowe, czy też określamy współczynnik bezpieczeństwa.

Ekspertyzy dendrologiczne – kiedy są potrzebne?

 1. Pojawienie się przesłanek o stanowieniu przez drzewo zagrożenia dla ludzi i mienia. Wykonuje się wtedy szczegółową analizę, mającą określić stan zdrowotny drzewa oraz współczynnik bezpieczeństwa.
 2. Konieczność ochrony drzew cennych, głównie starych, w tym zabytkowych. Ekspertyzy dendrologiczne często dotyczą szczególnie cennych drzew, zwłaszcza tych, których stan zdrowotny jest daleki od ideału. Przykładowo, opinia dendrologiczna może być niezbędna, jeśli w niedalekiej odległości od zabytkowego drzewa planowana jest realizacja projektu budowlanego. Konieczne jest wtedy sprawdzenie stanu zdrowotnego drzewa i określenie, czy budowa nie będzie stanowiła dla niego zagrożenia.
 3. Występowanie drzewa w miejscu, w którym konsekwencje zawalenia rośliny lub jej fragmentu byłyby szczególnie dotkliwe.
 4. Jako dowód w sprawie. Bardzo często wykonanie ekspertyzy dendrologicznej zlecają ubezpieczyciele oraz kancelarie adwokackie, w celu wykorzystania opinii w postępowaniu odszkodowawczym.
 5. Wystąpienie przesłanek gospodarczych. Realizacja dowolnego projektu budowlanego może generować konieczność przeprowadzenia ekspertyz dendrologicznych. W takich przypadkach często dotyczą one licznych drzew rosnących na danym terenie. Niezbędna jest identyfikacja szczególnie cennych obiektów, których usunięcie jest niemożliwe, wymaga przesadzenia, bądź wniesienia dodatkowej opłaty.
 6. Potrzeba określenia wymaganych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy występują wątpliwości w kwestii tego, jak prawidłowo dbać o drzewo, warto zlecić ekspertyzę pielęgnacyjną. Pomoże ona w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jakie zabiegi stosować, aby roślina rosła zdrowa i prawidłowo się rozwijała.
 7. Konieczność identyfikacji przyczyn nieprawidłowego rozwoju lub choroby drzewa.
 8. Bezprawne usunięcie drzew. W takich przypadkach opinie dendrologiczne dotyczą rzeczywistego stanu drzew. Specjalista określa, w jakim stanie były drzewa, jak również szacuje wartość strat poniesionych w związku z ich usunięciem.

Wykonujemy wszelkiego rodzaju ekspertyzy dendrologiczne dla klientów prywatnych, korporacyjnych i dla sektora publicznego. Zachęcamy do kontaktu, jeśli potrzebujesz wsparcia w tym obszarze.